Infineon Technologies TT330N16KOFTIMHPSA1
Part No.:
TT330N16KOFTIMHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTT330N16KOFTIMHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1600V 520A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
330 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
12500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TT330N16KOFTIMHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT330N16KOFTIMHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT330N16KOFTIMHPSA1?
Image TT330N16KOFTIMHPSA1
Part Number TT330N16KOFTIMHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 330 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 12500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 130°C