Infineon Technologies TT92N16KOFHPSA2
Part No.:
TT92N16KOFHPSA2
Description:
SCR MODULE 1.6KV 160A MODULE
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
104 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
130°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order TT92N16KOFHPSA2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TT92N16KOFHPSA2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TT92N16KOFHPSA2?
Image TT92N16KOFHPSA2
Part Number TT92N16KOFHPSA2
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 104 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 160 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 120 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature 130°C (TJ)