Infineon Technologies TZ425N14KOFHPSA1
Part No.:
TZ425N14KOFHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTZ425N14KOFHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1.4KV 800A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
510 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
14500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TZ425N14KOFHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TZ425N14KOFHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TZ425N14KOFHPSA1?
Image TZ425N14KOFHPSA1
Part Number TZ425N14KOFHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 510 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 800 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 14500A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C