Infineon Technologies TZ860N16KOFTIMHPSA1
Part No.:
TZ860N16KOFTIMHPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTZ860N16KOFTIMHPSA1.pdf
Description:
SCR MODULE 1600V 1500A MODULE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
860 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
1500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
46000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Operating Temperature:
125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order TZ860N16KOFTIMHPSA1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TZ860N16KOFTIMHPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TZ860N16KOFTIMHPSA1?
Image TZ860N16KOFTIMHPSA1
Part Number TZ860N16KOFTIMHPSA1
Manufacturer Infineon Technologies
Series -
Package/Case Module
Packaging Tray
Product Status Active
Structure Single
Number of SCRs, Diodes 1 SCR
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 860 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 1500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 250 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 46000A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Operating Temperature 125°C (TJ)