Vishay General Semiconductor - Diodes Division TZMC5V1-GS18
Part No.:
TZMC5V1-GS18
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsTZMC5V1-GS18.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80
Manufacturer:
Series:
TZM
Package/Case:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
175°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOD-80 MiniMELF
1. How to order TZMC5V1-GS18 on DeepFinds Electronics?
3. Are the TZMC5V1-GS18 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of TZMC5V1-GS18?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of TZMC5V1-GS18.
Image TZMC5V1-GS08 TZMC5V1-GS18 TZMC5V1-M-08 TZMC5V1-M-18
Part Number TZMC5V1-GS08 TZMC5V1-GS18 TZMC5V1-M-08 TZMC5V1-M-18
Series TZM TZM TZM-M TZM-M
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.1 V 5.1 V 5.1 V
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5%
Power - Max 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms 60 Ohms 60 Ohms 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 1 V 100 nA @ 1 V 100 nA @ 1 V 100 nA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA 1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature 175°C 175°C -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C