Rohm Semiconductor UDZTE-178.2B
Part No.:
UDZTE-178.2B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUDZTE-178.2B.pdf
Description:
DIODE ZENER 8.2V 200MW UMD2
Series:
UDZ
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
200 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
UMD2
1. How to order UDZTE-178.2B on DeepFinds Electronics?
3. Are the UDZTE-178.2B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UDZTE-178.2B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UDZTE-178.2B.
Image UDZTE-175.1B UDZTE-178.2B UDZTE-175.6B
Part Number UDZTE-175.1B UDZTE-178.2B UDZTE-175.6B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - UDZ -
Package/Case SC-90, SOD-323F SC-90, SOD-323F SC-90, SOD-323F
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Not For New Designs Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 8.2 V 5.6 V
Tolerance ±2% ±2% ±2%
Power - Max 200 mW 200 mW 200 mW
Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms 30 Ohms 60 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1.5 V 500 nA @ 5 V 1 µA @ 2.5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C