Qorvo UF3SC065030D8S
Part No.:
UF3SC065030D8S
Manufacturer:
Qorvo
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
4-PowerTSFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUF3SC065030D8S.pdf
Description:
SICFET N-CH 650V 18A 4DFN
Manufacturer:
Qorvo
Series:
Package/Case:
4-PowerTSFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Cascode SiCJFET)
Drain to Source Voltage (Vdss):
650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
42mOhm @ 20A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id:
6V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
43 nC @ 12 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1500 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
179W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-DFN (8x8)
1. How to order UF3SC065030D8S on DeepFinds Electronics?
3. Are the UF3SC065030D8S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UF3SC065030D8S?
Image UF3SC065030D8S
Part Number UF3SC065030D8S
Manufacturer Qorvo
Series -
Package/Case 4-PowerTSFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Cascode SiCJFET)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 42mOhm @ 20A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 43 nC @ 12 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 179W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)