Qorvo UHB100SC12E1BC3N
Part No.:
UHB100SC12E1BC3N
Manufacturer:
Qorvo
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUHB100SC12E1BC3N.pdf
Description:
MOSFET 2P-CH 1200V 100A MODULE
Manufacturer:
Qorvo
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Configuration:
2 P-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
12mOhm @ 70A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id:
6V @ 40mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
170nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
5859pF @ 800V
Power - Max:
417W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order UHB100SC12E1BC3N on DeepFinds Electronics?
3. Are the UHB100SC12E1BC3N price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UHB100SC12E1BC3N?
Image UHB100SC12E1BC3N
Part Number UHB100SC12E1BC3N
Manufacturer Qorvo
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Configuration 2 P-Channel (Half Bridge)
FET Feature Silicon Carbide (SiC)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 70A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 40mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 170nC @ 15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5859pF @ 800V
Power - Max 417W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)