Rohm Semiconductor UMB10NFHATN
Part No.:
UMB10NFHATN
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Bipolar Transistor Arrays, Pre-Biased
Package:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUMB10NFHATN.pdf
Description:
PNP+PNP DIGITAL TRANSISTOR (CORR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
2 PNP Pre-Biased (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
Resistor - Base (R1):
2.2kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
47kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
80 @ 10mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
300mV @ 250µA, 5mA
Current - Collector Cutoff (Max):
Frequency - Transition:
250MHz
Power - Max:
150mW
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
UMT6
1. How to order UMB10NFHATN on DeepFinds Electronics?
3. Are the UMB10NFHATN price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UMB10NFHATN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UMB10NFHATN.
Image UMB10NFHATN
Part Number UMB10NFHATN
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Transistor Type 2 PNP Pre-Biased (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA
Resistor - Base (R1) 2.2kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) 47kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 80 @ 10mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 250µA, 5mA
Frequency - Transition 250MHz
Power - Max 150mW