Rohm Semiconductor UMB10NTN
Part No.:
UMB10NTN
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUMB10NTN.pdf
Description:
TRANS PREBIAS DUAL PNP UMT6
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Transistor Type:
2 PNP - Pre-Biased (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max):
100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
50V
Resistor - Base (R1):
2.2kOhms
Resistor - Emitter Base (R2):
47kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
80 @ 10mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
300mV @ 250µA, 5mA
Current - Collector Cutoff (Max):
500nA
Frequency - Transition:
250MHz
Power - Max:
150mW
Supplier Device Package:
UMT6
1. How to order UMB10NTN on DeepFinds Electronics?
3. Are the UMB10NTN price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UMB10NTN?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UMB10NTN.
7.How to contact us to get technical supports, such as UMB10NTN pin diagram, UMB10NTN datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UMB10NTN
Part Number UMB10NTN
Manufacturer Rohm Semiconductor
Product Status Active
Transistor Type 2 PNP - Pre-Biased (Dual)
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V
Resistor - Base (R1) 2.2kOhms
Resistor - Emitter Base (R2) 47kOhms
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 80 @ 10mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 300mV @ 250µA, 5mA
Current - Collector Cutoff (Max) 500nA
Frequency - Transition 250MHz
Power - Max 150mW