Microchip Technology UPP1002E3/TR7
Part No.:
UPP1002E3/TR7
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
RF Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUPP1002E3/TR7.pdf
Description:
RF DIODE PIN 100V 2.5W DO216
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
POWERMITE®
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Type:
PIN - Single
Voltage - Peak Reverse (Max):
100V
Current - Max:
Capacitance @ Vr, F:
1.6pF @ 100V, 1MHz
Resistance @ If, F:
1Ohm @ 10mA, 100MHz
Power Dissipation (Max):
2.5 W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Supplier Device Package:
DO-216
1. How to order UPP1002E3/TR7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the UPP1002E3/TR7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPP1002E3/TR7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPP1002E3/TR7.
Image UPP1002E3/TR13 UPP1002E3/TR7
Part Number UPP1002E3/TR13 UPP1002E3/TR7
Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
Series POWERMITE® POWERMITE®
Package/Case DO-216AA DO-216AA
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Diode Type PIN - Single PIN - Single
Voltage - Peak Reverse (Max) 100V 100V
Current - Max - -
Capacitance @ Vr, F 1.6pF @ 100V, 1MHz 1.6pF @ 100V, 1MHz
Resistance @ If, F 1Ohm @ 10mA, 100MHz 1Ohm @ 10mA, 100MHz
Power Dissipation (Max) 2.5 W 2.5 W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)