Microsemi Corporation UPS5100H/TR13
Part No.:
UPS5100H/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
Description:
DIODE SCHOTTKY 5A 100V POWERMITE
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
Current - Average Rectified (Io):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
Capacitance @ Vr, F:
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
1. How to order UPS5100H/TR13 on DeepFinds Electronics?
3. Are the UPS5100H/TR13 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPS5100H/TR13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPS5100H/TR13.
Image UPS5100H/TR13 UPS5100HE3
Part Number UPS5100H/TR13 UPS5100HE3
Manufacturer Microsemi Corporation Microsemi Corporation
Series * -
Package/Case - Powermite®3
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Technology - Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) - 100 V
Current - Average Rectified (Io) - 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If - 810 mV @ 5 A
Speed - Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr - 200 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F - 150pF @ 4V, 1MHz
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type - Surface Mount
Supplier Device Package - Powermite 3
Operating Temperature - Junction - -55°C ~ 125°C