STMicroelectronics UPSD3212A-40T6
Part No.:
UPSD3212A-40T6
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Microcontrollers
Package:
52-LQFP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUPSD3212A-40T6.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 80KB FLASH 52LQFP
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
52-LQFP
Series:
µPSD
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8032
Core Size:
8-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
I2C, UART/USART, USB
Peripherals:
LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
37
Program Memory Size:
80KB (80K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order UPSD3212A-40T6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the UPSD3212A-40T6 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPSD3212A-40T6?
Image UPSD3212A-40T6 UPSD3212A-40U6
Part Number UPSD3212A-40T6 UPSD3212A-40U6
Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
Package/Case 52-LQFP 80-LQFP
Series µPSD µPSD
Packaging Tray Tray
Product Status Obsolete Obsolete
Programmable Not Verified Not Verified
Core Processor 8032 8032
Core Size 8-Bit 8-Bit
Speed 40MHz 40MHz
Connectivity I2C, UART/USART, USB I2C, UART/USART, USB
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 37 46
Program Memory Size 80KB (80K x 8) 80KB (80K x 8)
Program Memory Type FLASH FLASH
EEPROM Size - -
RAM Size 2K x 8 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 4x8b A/D 4x8b
Oscillator Type Internal Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)