TE Connectivity Passive Product UPW50B120RV
Part No.:
UPW50B120RV
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUPW50B120RV.pdf
Description:
RES 120 OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Resistance:
120 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 145°C
Size / Dimension:
0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Failure Rate:
1. How to order UPW50B120RV on DeepFinds Electronics?
3. Are the UPW50B120RV price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPW50B120RV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPW50B120RV.
Image UPW50B120RV
Part Number UPW50B120RV
Product Status Active
Resistance 120 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 145°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)