TE Connectivity Passive Product UPW50B40KV
Part No.:
UPW50B40KV
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUPW50B40KV.pdf
Description:
RES 40K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Resistance:
40 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 145°C
Size / Dimension:
0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
Failure Rate:
1. How to order UPW50B40KV on DeepFinds Electronics?
3. Are the UPW50B40KV price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UPW50B40KV?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UPW50B40KV.
7.How to contact us to get technical supports, such as UPW50B40KV pin diagram, UPW50B40KV datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UPW50B40KV
Part Number UPW50B40KV
Product Status Active
Resistance 40 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Composition Wirewound
Features -
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 145°C
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)