Rohm Semiconductor UT6K30TCR
Part No.:
UT6K30TCR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
6-PowerUDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsUT6K30TCR.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 60V 3A HUML2020L8
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
6-PowerUDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
3A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
153mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.7V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
2.1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
110pF @ 30V
Power - Max:
2W (Ta)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
HUML2020L8
1. How to order UT6K30TCR on DeepFinds Electronics?
3. Are the UT6K30TCR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of UT6K30TCR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UT6K30TCR.
7.How to contact us to get technical supports, such as UT6K30TCR pin diagram, UT6K30TCR datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image UT6K30TCR
Part Number UT6K30TCR
Manufacturer Rohm Semiconductor
Series -
Package/Case 6-PowerUDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 153mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 50µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 110pF @ 30V
Power - Max 2W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)