Littelfuse Inc. V385LA7P
Part No.:
V385LA7P
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Varistors, MOVs
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsV385LA7P.pdf
Description:
VARISTOR 620V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package / Case:
Disc 7mm
Series:
LA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Maximum AC Volts:
385 V
Maximum DC Volts:
505 V
Varistor Voltage (Min):
558 V
Varistor Voltage (Typ):
620 V
Varistor Voltage (Max):
682 V
Current - Surge:
1.2 kA
Energy:
27J
Number of Circuits:
1
Capacitance @ Frequency:
60 pF @ 1 MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C (TA)
Features:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
1. How to order V385LA7P on DeepFinds Electronics?
3. Are the V385LA7P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of V385LA7P?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V385LA7P.
7.How to contact us to get technical supports, such as V385LA7P pin diagram, V385LA7P datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image V385LA7P V385LA7PX2855
Part Number V385LA7P V385LA7PX2855
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Package / Case Disc 7mm Disc 7mm
Series LA LA
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Maximum AC Volts 385 V 385 V
Maximum DC Volts 505 V 505 V
Varistor Voltage (Min) 558 V 558 V
Varistor Voltage (Typ) 620 V 620 V
Varistor Voltage (Max) 682 V 682 V
Current - Surge 1.2 kA 1.2 kA
Energy 27J 27J
Number of Circuits 1 1
Capacitance @ Frequency 60 pF @ 1 MHz 60 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA) -55°C ~ 85°C (TA)