IXYS VBE60-06A
Part No.:
VBE60-06A
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVBE60-06A.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 600V 60A SOT-227B
Shipping
Inventory:375
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
60 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.26 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
SOT-227B
1. How to order VBE60-06A on DeepFinds Electronics?
3. Are the VBE60-06A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VBE60-06A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VBE60-06A.
7.How to contact us to get technical supports, such as VBE60-06A pin diagram, VBE60-06A datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VBE60-06A VBE60-12A
Part Number VBE60-06A VBE60-12A
Manufacturer IXYS IXYS
Series - -
Package/Case SOT-227-4, miniBLOC SOT-227-4, miniBLOC
Packaging Tube Bulk
Product Status Active Active
Diode Type Single Phase Single Phase
Technology Standard Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 600 V 1.2 kV
Current - Average Rectified (Io) 60 A 60 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.26 V @ 30 A 3.15 V @ 60 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 600 V 250 µA @ 1200 V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)