IXYS VBO72-16NO7
Part No.:
VBO72-16NO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
PWS-D
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVBO72-16NO7.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 1.6KV 72A PWS-D
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
PWS-D
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
72 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.08 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order VBO72-16NO7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the VBO72-16NO7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VBO72-16NO7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VBO72-16NO7.
Image VBO72-16NO7 VBO72-18NO7 VBO72-08NO7 VBO72-12NO7
Part Number VBO72-16NO7 VBO72-18NO7 VBO72-08NO7 VBO72-12NO7
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - -
Package/Case PWS-D PWS-D PWS-D PWS-D
Packaging Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active
Diode Type Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
Technology Standard Standard Standard Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.6 kV 1.8 kV 800 V 1.2 kV
Current - Average Rectified (Io) 72 A 72 A 72 A 72 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.08 V @ 30 A 1.08 V @ 30 A 1.08 V @ 30 A 1.08 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 1600 V 100 µA @ 1800 V 100 µA @ 800 V 100 µA @ 800 V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)