Pepperl+Fuchs, Inc. VDM18-300/20/88/122/151
Part No.:
VDM18-300/20/88/122/151
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Distance Measuring
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVDM18-300/20/88/122/151.pdf
Description:
SENSOR OPTICAL 2-5CM ANALOG, PNP
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensing Distance:
3.15" ~ 11.81" (8 ~ 30cm)
Output Type:
Analog, PNP
Voltage - Supply:
18V ~ 30V
Operating Temperature:
40 mA
Current - Supply:
Voltage - Output Difference (Typ) @ Distance:
Voltage - Output (Typ) @ Distance:
10°C ~ 60°C