Pepperl+Fuchs, Inc. VDM18-300/32/105/122
Part No.:
VDM18-300/32/105/122
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Category:
Distance Measuring
Package:
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVDM18-300/32/105/122.pdf
Description:
SENSOR OPTICAL 2-5CM ANALOG, PNP
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs, Inc.
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Sensing Distance:
3.15" ~ 11.81" (8 ~ 30cm)
Output Type:
Analog, PNP
Voltage - Supply:
18V ~ 30V
Operating Temperature:
40 mA
Current - Supply:
Voltage - Output Difference (Typ) @ Distance:
Voltage - Output (Typ) @ Distance:
10°C ~ 60°C
1. How to order VDM18-300/32/105/122 on DeepFinds Electronics?
3. Are the VDM18-300/32/105/122 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VDM18-300/32/105/122?
Series - - VDM18 VDM18 VDM18
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Sensing Distance 0.98" ~ 3.94" (3 ~ 10cm) 3.15" ~ 11.81" (8 ~ 30cm) 0.98" ~ 3.94" (3 ~ 10cm) 3.15" ~ 11.81" (8 ~ 30cm) 0.98" ~ 3.94" (3 ~ 10cm)
Output Type Analog, PNP Analog, PNP Analog, PNP Analog, PNP Analog, PNP
Voltage - Supply 18V ~ 30V 18V ~ 30V 18V ~ 30V 18V ~ 30V 18V ~ 30V
Operating Temperature 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA
Current - Supply - - - - -
Voltage - Output (Typ) @ Distance 10°C ~ 60°C 10°C ~ 60°C -10°C ~ 60°C -10°C ~ 60°C -10°C ~ 60°C