Rohm Semiconductor VDZT2R12B
Part No.:
VDZT2R12B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVDZT2R12B.pdf
Description:
DIODE ZENER 12V 100MW VMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
12 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 9 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
VMD2
1. How to order VDZT2R12B on DeepFinds Electronics?
3. Are the VDZT2R12B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VDZT2R12B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VDZT2R12B.
7.How to contact us to get technical supports, such as VDZT2R12B pin diagram, VDZT2R12B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VDZT2R12B
Part Number VDZT2R12B
Product Status Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V
Tolerance ±2%
Power - Max 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 9 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C