Rohm Semiconductor VDZT2R6.8B
Part No.:
VDZT2R6.8B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVDZT2R6.8B.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.8V 100MW VMD2
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.8 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
100 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 3.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
VMD2
1. How to order VDZT2R6.8B on DeepFinds Electronics?
3. Are the VDZT2R6.8B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VDZT2R6.8B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VDZT2R6.8B.
7.How to contact us to get technical supports, such as VDZT2R6.8B pin diagram, VDZT2R6.8B datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VDZT2R6.2B VDZT2R6.8B
Part Number VDZT2R6.2B VDZT2R6.8B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case SOD-723 SOD-723
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 6.8 V
Tolerance ±2% ±2%
Power - Max 100 mW 100 mW
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms 40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 3 V 500 nA @ 3.5 V
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C