CTS-Frequency Controls VF561ESL-1-40.000MHZ
Part No.:
VF561ESL-1-40.000MHZ
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Category:
Oscillators
Package:
6-SOJ, 2.54mm pitch
Description:
XTAL OSC XO 40.0000MHZ LVPECL
Manufacturer:
CTS-Frequency Controls
Series:
VF561E
Package/Case:
6-SOJ, 2.54mm pitch
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Base Resonator:
Crystal
Type:
XO (Standard)
Frequency:
40 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
LVPECL
Voltage - Supply:
3.3V
Frequency Stability:
±20ppm
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
80mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.550" L x 0.350" W (13.97mm x 8.89mm)
Height - Seated (Max):
0.185" (4.70mm)
1. How to order VF561ESL-1-40.000MHZ on DeepFinds Electronics?
3. Are the VF561ESL-1-40.000MHZ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VF561ESL-1-40.000MHZ?
Image VF561ESL-1-40.000MHZ
Part Number VF561ESL-1-40.000MHZ
Manufacturer CTS-Frequency Controls
Series VF561E
Package/Case 6-SOJ, 2.54mm pitch
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 40 MHz
Function Enable/Disable
Output LVPECL
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±20ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth -
Current - Supply (Max) 80mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.550" L x 0.350" W (13.97mm x 8.89mm)
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)