IXYS VMM1000-01P
Part No.:
VMM1000-01P
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Y3-Li
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVMM1000-01P.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 100V 1000A Y3-LI
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Y3-Li
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1000A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.2mOhm @ 800A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
2355nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
Power - Max:
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order VMM1000-01P on DeepFinds Electronics?
3. Are the VMM1000-01P price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VMM1000-01P?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VMM1000-01P.
Image VMM1000-01P
Part Number VMM1000-01P
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case Y3-Li
Packaging Box
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1000A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2mOhm @ 800A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2355nC @ 10V
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)