IXYS VMM300-03F
Part No.:
VMM300-03F
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Y3-DCB
Description:
MOSFET 2N-CH 300V 290A Y3-DCB
Manufacturer:
IXYS
Series:
HiPerFET™
Package/Case:
Y3-DCB
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
290A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.6mOhm @ 145A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 30mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1440nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
40000pF @ 25V
Power - Max:
1500W
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order VMM300-03F on DeepFinds Electronics?
3. Are the VMM300-03F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VMM300-03F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VMM300-03F.
7.How to contact us to get technical supports, such as VMM300-03F pin diagram, VMM300-03F datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VMM300-03F
Part Number VMM300-03F
Manufacturer IXYS
Series HiPerFET™
Package/Case Y3-DCB
Packaging Box
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 290A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.6mOhm @ 145A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 30mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1440nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 40000pF @ 25V
Power - Max 1500W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)