Microchip Technology VN0300L-G-P002
Part No.:
VN0300L-G-P002
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVN0300L-G-P002.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 640MA TO92-3
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
640mA (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
1.2Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
190 pF @ 20 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-92-3
1. How to order VN0300L-G-P002 on DeepFinds Electronics?
3. Are the VN0300L-G-P002 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VN0300L-G-P002?
Image VN0300L-G-P002
Part Number VN0300L-G-P002
Manufacturer Microchip Technology
Series -
Package/Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 640mA (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 190 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)