Virtium LLC VSFB18PC008G-100
Part No.:
VSFB18PC008G-100
Manufacturer:
Virtium LLC
Category:
Solid State Drives (SSDs), Hard Disk Drives (HDDs)
Package:
Description:
SSD 8GB 1.8" SLC SATA III
Manufacturer:
Virtium LLC
Series:
StorFly® 18
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Memory Size:
8GB
Memory Type:
Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (SLC)
Form Factor:
1.8"
Speed - Read:
370MB/s
Speed - Write:
280MB/s
Voltage - Supply:
Type:
SATA III
Current - Max:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Weight:
Size / Dimension:
78.25mm x 54.00mm x 5.00mm
1. How to order VSFB18PC008G-100 on DeepFinds Electronics?
3. Are the VSFB18PC008G-100 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VSFB18PC008G-100?
Image VSFB18PC008G-100
Part Number VSFB18PC008G-100
Manufacturer Virtium LLC
Series StorFly® 18
Packaging Tray
Product Status Active
Memory Size 8GB
Memory Type Solid State Drive (SSD) FLASH - NAND (SLC)
Form Factor 1.8"
Speed - Read 370MB/s
Speed - Write 280MB/s
Voltage - Supply -
Type SATA III
Current - Max -
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Weight -
Size / Dimension 78.25mm x 54.00mm x 5.00mm