IXYS VUI72-16NOXT
Part No.:
VUI72-16NOXT
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
V1A-PAK
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVUI72-16NOXT.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 75A V1A-PAK
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
V1A-PAK
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
75 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 25 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order VUI72-16NOXT on DeepFinds Electronics?
3. Are the VUI72-16NOXT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VUI72-16NOXT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VUI72-16NOXT.
Image VUI72-16NOXT
Part Number VUI72-16NOXT
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case V1A-PAK
Packaging Box
Product Status Active
Diode Type Three Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.6 kV
Current - Average Rectified (Io) 75 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 25 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 1600 V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)