IXYS VUO190-16NO7
Part No.:
VUO190-16NO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
PWS-E
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVUO190-16NO7.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 248A PWS-E
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
PWS-E
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
248 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.07 V @ 80 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order VUO190-16NO7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the VUO190-16NO7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VUO190-16NO7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VUO190-16NO7.
Image VUO190-08NO7 VUO190-18NO7 VUO190-16NO7 VUO190-12NO7 VUO190-14NO7
Part Number VUO190-08NO7 VUO190-18NO7 VUO190-16NO7 VUO190-12NO7 VUO190-14NO7
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Package/Case PWS-E PWS-E PWS-E PWS-E PWS-E
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Obsolete
Diode Type Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 800 V 1.8 kV 1.6 kV 1.2 kV 1.4 kV
Current - Average Rectified (Io) 248 A 248 A 248 A 248 A 248 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.07 V @ 80 A 1.07 V @ 80 A 1.07 V @ 80 A 1.07 V @ 80 A 1.07 V @ 80 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 800 V 200 µA @ 1800 V 200 µA @ 1600 V 200 µA @ 1200 V 200 µA @ 1400 V