IXYS VUO36-12NO8
Part No.:
VUO36-12NO8
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
5-Square, FO-B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVUO36-12NO8.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.2KV 27A FO-B
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
5-Square, FO-B
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):
27 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.04 V @ 15 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 1200 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
QC Terminal
Supplier Device Package:
FO-B
1. How to order VUO36-12NO8 on DeepFinds Electronics?
3. Are the VUO36-12NO8 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VUO36-12NO8?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VUO36-12NO8.
Image VUO36-12NO8 VUO36-16NO8 VUO36-14NO8 VUO36-18NO8 VUO36-08NO8
Part Number VUO36-12NO8 VUO36-16NO8 VUO36-14NO8 VUO36-18NO8 VUO36-08NO8
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Package/Case 5-Square, FO-B 5-Square, FO-B 5-Square, FO-B 5-Square, FO-B 5-Square, FO-B
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Diode Type Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.2 kV 1.6 kV 1.4 kV 1.8 kV 800 V
Current - Average Rectified (Io) 27 A 27 A 27 A 27 A 27 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.04 V @ 15 A 1.04 V @ 15 A 1.04 V @ 15 A 1.04 V @ 15 A 1.04 V @ 15 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 1200 V 40 µA @ 1600 V 40 µA @ 1400 V 40 µA @ 1800 V 40 µA @ 800 V