IXYS VUO80-18NO1
Part No.:
VUO80-18NO1
Package:
V1-A
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVUO80-18NO1.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.8KV 82A V1-A
Package/Case:
V1-A
Packaging:
Box
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.8 kV
Current - Average Rectified (Io):
82 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.14 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 1800 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order VUO80-18NO1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the VUO80-18NO1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VUO80-18NO1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VUO80-18NO1.
Image VUO80-08NO1 VUO80-16NO1 VUO80-12NO1 VUO80-18NO1
Part Number VUO80-08NO1 VUO80-16NO1 VUO80-12NO1 VUO80-18NO1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - -
Package/Case V1-A V1-A V1-A V1-A
Packaging Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active
Diode Type Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase
Technology Standard Standard Standard Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 800 V 1.6 kV 1.2 kV 1.8 kV
Current - Average Rectified (Io) 82 A 82 A 82 A 82 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.14 V @ 30 A 1.14 V @ 30 A 1.14 V @ 30 A 1.14 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 800 V 40 µA @ 1600 V 40 µA @ 1200 V 40 µA @ 1800 V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C (TJ)