IXYS VUO82-16NO7
Part No.:
VUO82-16NO7
Package:
PWS-D
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVUO82-16NO7.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 88A PWS-D
Package/Case:
PWS-D
Packaging:
Bulk
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
88 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.6 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order VUO82-16NO7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the VUO82-16NO7 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VUO82-16NO7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VUO82-16NO7.
Image VUO82-12NO7 VUO82-16NO7 VUO82-18NO7 VUO82-14NO7 VUO82-08NO7
Part Number VUO82-12NO7 VUO82-16NO7 VUO82-18NO7 VUO82-14NO7 VUO82-08NO7
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Package/Case PWS-D PWS-D PWS-D PWS-D PWS-D
Packaging Box Bulk Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Diode Type Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase Three Phase
Technology Standard Standard Standard Standard Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.2 kV 1.6 kV 1.8 kV 1.4 kV 800 V
Current - Average Rectified (Io) 88 A 88 A 88 A 88 A 88 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 150 A 1.6 V @ 150 A 1.6 V @ 150 A 1.6 V @ 150 A 1.6 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 1200 V 300 µA @ 1600 V 300 µA @ 1800 V 300 µA @ 1400 V 300 µA @ 800 V