IXYS VWO35-08HO7
Part No.:
VWO35-08HO7
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsVWO35-08HO7.pdf
Description:
MODULE AC CTLR 800V ECO-PAC1
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
3-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
6 SCRs
Voltage - Off State:
800 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
35 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
65 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
200A, 210A
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order VWO35-08HO7 on DeepFinds Electronics?
3. Are the VWO35-08HO7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VWO35-08HO7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VWO35-08HO7.
Image VWO35-08HO7 VWO35-12HO7
Part Number VWO35-08HO7 VWO35-12HO7
Manufacturer IXYS IXYS
Series - -
Package/Case Module Module
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Structure 3-Phase Controller - All SCRs 3-Phase Controller - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 6 SCRs 6 SCRs
Voltage - Off State 800 V 1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 16 A 16 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 35 A 35 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 65 mA 65 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 200A, 210A 200A, 210A
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA 50 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)