Wolfspeed, Inc. WAS300M12BM2
Part No.:
WAS300M12BM2
Manufacturer:
Wolfspeed, Inc.
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
Module
Description:
MOSFET 2N-CH 1200V 423A MODULE
Manufacturer:
Wolfspeed, Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Not For New Designs
Technology:
Silicon Carbide (SiC)
Configuration:
2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
423A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
5.3mOhm @ 300A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 15mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
1025nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
19300pF @ 600V
Power - Max:
1.668kW (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order WAS300M12BM2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the WAS300M12BM2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of WAS300M12BM2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of WAS300M12BM2.
Image WAS300M12BM2
Part Number WAS300M12BM2
Manufacturer Wolfspeed, Inc.
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Not For New Designs
Technology Silicon Carbide (SiC)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 423A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.3mOhm @ 300A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 15mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1025nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 19300pF @ 600V
Power - Max 1.668kW (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)