MaxLinear, Inc. XR46000ESE
Part No.:
XR46000ESE
Manufacturer:
MaxLinear, Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsXR46000ESE.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 1.5A SOT223
Manufacturer:
MaxLinear, Inc.
Series:
Package/Case:
TO-261-4, TO-261AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
1.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8Ohm @ 750mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
7.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
170 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
20W (Tc)
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-223-3
1. How to order XR46000ESE on DeepFinds Electronics?
3. Are the XR46000ESE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of XR46000ESE?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of XR46000ESE.
7.How to contact us to get technical supports, such as XR46000ESE pin diagram, XR46000ESE datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image XR46000ESETR XR46000ESE
Part Number XR46000ESETR XR46000ESE
Manufacturer MaxLinear, Inc. MaxLinear, Inc.
Series - -
Package/Case TO-261-4, TO-261AA TO-261-4, TO-261AA
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.5A (Tc) 1.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8Ohm @ 750mA, 10V 8Ohm @ 750mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V 7.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 170 pF @ 25 V 170 pF @ 25 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 20W (Tc) 20W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)