VPG Foil Resistors Y000755K5550T139L
Part No.:
Y000755K5550T139L
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY000755K5550T139L.pdf
Description:
S102CT 55K555 0.01% 954783
Resistance:
55.555 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
1. How to order Y000755K5550T139L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y000755K5550T139L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y000755K5550T139L?
Image Y000755K5550T139L
Part Number Y000755K5550T139L
Product Status Active
Resistance 55.555 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)