VPG Foil Resistors Y008827K5000B0L
Part No.:
Y008827K5000B0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY008827K5000B0L.pdf
Description:
RES 27.5K OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
S555
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
27.5 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order Y008827K5000B0L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y008827K5000B0L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y008827K5000B0L?
Image Y008827K5000B0L
Part Number Y008827K5000B0L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series S555
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 27.5 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)