VPG Foil Resistors Y008918K9000BP0L
Part No.:
Y008918K9000BP0L
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY008918K9000BP0L.pdf
Description:
RNC90Y18K900BP 131270
Resistance:
18.9 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
P (0.1%)
1. How to order Y008918K9000BP0L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y008918K9000BP0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y008918K9000BP0L?
Image Y008918K9000BP0L
Part Number Y008918K9000BP0L
Product Status Active
Resistance 18.9 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate P (0.1%)