VPG Foil Resistors Y00891K05000BP0L
Part No.:
Y00891K05000BP0L
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY00891K05000BP0L.pdf
Description:
RNC90Y1K0500BP 131270
Resistance:
1.05 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
P (0.1%)
1. How to order Y00891K05000BP0L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y00891K05000BP0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00891K05000BP0L?
Image Y00891K05000BP0L
Part Number Y00891K05000BP0L
Product Status Active
Resistance 1.05 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate P (0.1%)