VPG Foil Resistors Y00892K49000FP13L
Part No.:
Y00892K49000FP13L
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY00892K49000FP13L.pdf
Description:
RNC90Y2K4900FP SLDC 150743
Resistance:
2.49 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
P (0.1%)
1. How to order Y00892K49000FP13L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y00892K49000FP13L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00892K49000FP13L?
Image Y00892K49000FP13L
Part Number Y00892K49000FP13L
Product Status Active
Resistance 2.49 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate P (0.1%)