VPG Foil Resistors Y008951R1000BR0L
Part No.:
Y008951R1000BR0L
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY008951R1000BR0L.pdf
Description:
RNC90Y51R100BR 131270
Resistance:
51.1 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order Y008951R1000BR0L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y008951R1000BR0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y008951R1000BR0L?
Image Y008951R1000BR0L
Part Number Y008951R1000BR0L
Product Status Active
Resistance 51.1 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)