VPG Foil Resistors Y008958R3000BR0L
Part No.:
Y008958R3000BR0L
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY008958R3000BR0L.pdf
Description:
RNC90Y58R300BR 131270
Resistance:
58.3 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order Y008958R3000BR0L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y008958R3000BR0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y008958R3000BR0L?
Image Y008958R3000BR0L
Part Number Y008958R3000BR0L
Product Status Active
Resistance 58.3 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)