VPG Foil Resistors Y00897K40000BR0L
Part No.:
Y00897K40000BR0L
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY00897K40000BR0L.pdf
Description:
RNC90Y7K4000BR 131270
Resistance:
7.4 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
R (0.01%)
1. How to order Y00897K40000BR0L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y00897K40000BR0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y00897K40000BR0L?
Image Y00897K40000BR0L
Part Number Y00897K40000BR0L
Product Status Active
Resistance 7.4 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate R (0.01%)