VPG Foil Resistors Y09400R10000B0L
Part No.:
Y09400R10000B0L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial - 4 Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY09400R10000B0L.pdf
Description:
RES 0.1 OHM 0.1% 1.5W
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VCS103
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
1.5W
Composition:
Metal Foil
Features:
Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.689" L x 0.080" W (17.50mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):
0.190" (4.83mm)
Number of Terminations:
4
Failure Rate:
1. How to order Y09400R10000B0L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y09400R10000B0L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y09400R10000B0L?
Image Y09400R10000B0L
Part Number Y09400R10000B0L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series VCS103
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 100 mOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 1.5W
Composition Metal Foil
Features Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.689" L x 0.080" W (17.50mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max) 0.190" (4.83mm)