VPG Foil Resistors Y1453250R000B9L
Part No.:
Y1453250R000B9L
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY1453250R000B9L.pdf
Description:
RES 250 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
Z
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
1. How to order Y1453250R000B9L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y1453250R000B9L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y1453250R000B9L?
Image Y1453250R000B9L
Part Number Y1453250R000B9L
Manufacturer VPG Foil Resistors
Series Z
Packaging Bulk
Product Status Active
Resistance 250 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±0.2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)