VPG Foil Resistors Y150840K2000BP0L
Part No.:
Y150840K2000BP0L
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsY150840K2000BP0L.pdf
Description:
RNC90T40K200BP 131480
Resistance:
40.2 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±5ppm/°C
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max):
0.336" (8.53mm)
Failure Rate:
P (0.1%)
1. How to order Y150840K2000BP0L on DeepFinds Electronics?
3. Are the Y150840K2000BP0L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of Y150840K2000BP0L?
Image Y150840K2000BP0L
Part Number Y150840K2000BP0L
Product Status Active
Resistance 40.2 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Non-Inductive
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Operating Temperature -50°C ~ 175°C
Supplier Device Package Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate P (0.1%)