Rohm Semiconductor YDZVFHTR5.6
Part No.:
YDZVFHTR5.6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsYDZVFHTR5.6.pdf
Description:
DIODE ZENER 5.6V 500MW TUMD2M
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.6 V
Tolerance:
±8.93%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 2.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
TUMD2M
1. How to order YDZVFHTR5.6 on DeepFinds Electronics?
3. Are the YDZVFHTR5.6 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of YDZVFHTR5.6?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of YDZVFHTR5.6.
Image YDZVFHTR5.6 YDZVFHTR5.1
Part Number YDZVFHTR5.6 YDZVFHTR5.1
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V 5.1 V
Tolerance ±8.93% ±9.8%
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 2.5 V 10 µA @ 1.5 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)