Rohm Semiconductor YDZVFHTR6.2
Part No.:
YDZVFHTR6.2
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsYDZVFHTR6.2.pdf
Description:
DIODE ZENER 6.2V 500MW TUMD2M
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±9.68%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 3 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
TUMD2M
1. How to order YDZVFHTR6.2 on DeepFinds Electronics?
3. Are the YDZVFHTR6.2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of YDZVFHTR6.2?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of YDZVFHTR6.2.
Image YDZVFHTR6.2 YDZVFHTR6.8
Part Number YDZVFHTR6.2 YDZVFHTR6.8
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs Not For New Designs
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V 6.8 V
Tolerance ±9.68% ±8.82%
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 3 V 10 µA @ 3.5 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)