Rohm Semiconductor YFZVFHTR4.3B
Part No.:
YFZVFHTR4.3B
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Single Zener Diodes
Package:
2-SMD, Flat Leads
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsYFZVFHTR4.3B.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.3V 500MW TUMD2M
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Series:
Package/Case:
2-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
4.3 V
Tolerance:
±3.02%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
40 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 1 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TUMD2M
1. How to order YFZVFHTR4.3B on DeepFinds Electronics?
3. Are the YFZVFHTR4.3B price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of YFZVFHTR4.3B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of YFZVFHTR4.3B.
Image YFZVFHTR4.3B YFZVFHTR4.7B
Part Number YFZVFHTR4.3B YFZVFHTR4.7B
Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
Series - -
Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3 V 4.68 V
Tolerance ±3.02% ±2.67%
Power - Max 500 mW 500 mW
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms 25 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1 V 5 µA @ 1 V
Operating Temperature 150°C (TJ) 150°C (TJ)